The new touch dimmer is compatible with all of our 12/24 volt LED lighting ranges.
It offers a simple plug and play connection system, so a single light or a maximum of 6 lights can be controlled from a single switch. To be used with a non-dimmable LED driver.
The unit incorporates a soft blue light to aid location in the dark and a surface hunting fixing method via 2 screws, which are hidden by the clip on brushed nickel fascia plate.
| Category | Description |
|---|
| Power Supply | 12/24 V |
|---|
| Cable length | 2m in. 2m out |
|---|
| Wattage | 60 W max |
|---|
| Finish | Brushed Nickel |
|---|
| IP Rating | IP20 |
|---|
| Mounting | Surface |
|---|
| Length x Width | 50 x 50 mm |
|---|
Warranty
This product has a 3 year warranty.