Our latest 24V COB LED strip is designed to deliver maximum flexibility, efficiency and precision making it ideal for modern kitchen lighting applications.
This strip is IP65 rated making it suitable for installation in a bathroom environment.
This strip can be cut at any point along its length, allowing for exact sizing with no restrictions. Every cut piece can be reused, significantly reducing material waste and improving cost efficiency. Please note the IP rating cannot be maintained when using a reconnection cable or corner piece.
COB Technology provides a continuous, dot-free line of light, ideal for high-end installations.
| Category | Description |
|---|
| Strip length | 3 metre reel |
|---|
| Voltage | 24 V |
|---|
| Wattage Per Metre | 6 watt |
|---|
| Kelvins | 2700K |
|---|
| LED's per metre | 520 |
|---|
| Cut marks | Cut Anywhere |
|---|
| Cable Length | 2m at both ends |
|---|
| IP rating | IP65 |
|---|
| Width x Depth | 8mm x 3mm |
|---|
This product has a 5 year warranty.